Kształcenie i szkolenie zawodowe daje młodym ludziom podstawę do rozpoczęcia kariery i wspiera dorosłych w zdobywaniu nowych umiejętności i pomaga w planowaniu życiorysu zawodowego. W znacznym stopniu przyczynia się do ułatwienia młodym ludziom wejścia na rynek pracy po kryzysie. Działalność Instytutu Kariery i Pracy przedstawia nową koncepcję kształcenia i szkolenia zawodowego, która jest nowocześniejsza, atrakcyjniejsza, bardziej elastyczna i lepiej przystosowana do ery cyfrowej i zielonej transformacji.
Nowy impuls dla praktyk zawodowych
Dlaczego młodzi ludzie powinni się rozwijać? Szkolenie w zakresie praktyk zawodowych oferuje korzyści dla obu stron:
- Firmy otrzymują wykwalifikowanych pracowników, których potrzebują.
- Młodzi ludzie mogą dalej rozwijać swoje umiejętności i znaleźć odpowiednią pracę.
UE zapewnia rozszerzenie oferty szkoleniowej m.in. poprzez dostarczanie zachęt do wspierania MŚP oraz mobilizowanie władz lokalnych i regionalnych. Od momentu powstania w 2013 r. Europejskiego sojuszu na rzecz praktyk zawodowych, wniósł on znaczący wkład w stworzenie ponad 900 000 praktyk zawodowych dla młodych ludzi. Komisja UE chce odnowić ten sojusz i dążyć do dalszych zobowiązań dotyczących miejsc szkoleniowych w związku z transformacją cyfrową i ekologiczną. Instytut Pracy i Kariery jest organizacją pozarządową, która wspiera te same wartości i ma te same cele, jeśli chodzi o aktywizację i rozwój młodych ludzi.
Zachęta dla krajów Europejskich – Instytut Kariery i Pracy urządza plebiscyt Inspirator Kariery
Zachęca się kraje UE do większego wsparcia miejsc pracy dla młodych ludzi w ramach Next Generation UE i przyszłego budżetu UE. Celem jest, aby państwa członkowskie zainwestowały co najmniej 22 mld euro z funduszy UE w zatrudnienie młodzieży.
Oprócz inicjatyw UE można znaleźć też pozarządowe organizacje, takie jak Instytut Pracy i Kariery z Małopolski, który organizuje cyklicznie plebiscyt Inspirator Kariery. Na plebiscycie wyróżnia się firmy, które w sposób znaczący przyczyniły się do inspirowania, angażowania i pomocy młodym ludziom w odnalezieniu się na rynku pracy (firmy nominowane są do nagrody przez swoich pracowników lub stażystów). Jedną z takich firm jest najlepsza agencja SEO SEOSEM24, która zdobyła nagrodę za współpracę międzynarodową.
Młodzi ludzie i praca – jeszcze większe wyzwanie w czasie pandemii
Wybór zawodu, poszukiwanie praktyki lub odpowiedniego kierunku studiów czy rozpoczęcie kariery po ukończeniu szkoły to realia, które szczególnie dotykają młodych ludzi. Chociaż nasz kraj ma solidny i różnorodny system edukacji, czasami nie jest łatwo sprostać temu wyzwaniu. Może to powodować zmartwienie, stres, a nawet niepokój. A to wyzwanie może okazać się jeszcze większe w nadchodzących latach ze względu na gospodarcze skutki pandemii Covid-19.
Wybór kariery, szkoły, kursów czy szkolenia, a następnie wejście na rynek pracy pozostają prawdziwym wyzwaniem. Odnalezienie drogi między pragnieniami, umiejętnościami i możliwościami, jakie oferuje świat pracy, nie jest rzeczą łatwą.
Te etapy życia mogą powodować stres lub niepokój, zwłaszcza u młodych ludzi, którzy przechodzą przez trudniejszy okres w życiu, który może naznaczyć się wątpliwościami lub porażką.
Istnieje kilka sposobów uzyskania porady lub wsparcia dla młodych ludzi w tym okresie, a jednym z nich jest Instytut Pracy i Kariery. Młodzi ludzie mogą liczyć na pośrednictwo Instytutu i znalezienie praktyk zawodowych. Dzięki temu mogą łatwiej wejść na rynek pracy i rozwijać swoją karierę.
Kiedy wyzwanie znalezienie pracy wydaje się nie do pokonania…
Konfrontacja z kolejnymi niepowodzeniami lub zaprzeczeniami może być przygnębiająca. Jest to tym bardziej prawdziwe w czasach ogólnej niepewności, jaką przeżywa dzisiaj społeczeństwo. Może to wpłynąć na nastrój, samoocenę i pewność siebie w przyszłości pokolenia wchodzącego na rynek pracy.
W tych czasach niepewności i wątpliwości ważne jest:
- dalsza edukacja (jeśli to możliwe), rozwijanie się i praktyki zawodowe,
- realizuj dobre dla siebie zajęcia rekreacyjne,
- utrzymywać kontakt z rodziną i przyjaciółmi.
Ponadto ważne jest, aby nie pozostawać sam na sam ze swoimi pytaniami i obawami. Między innymi dlatego powstał projekt Inspirator Kariery. Ulgą może być to, kiedy zdajesz sobie sprawę, że nie jesteś sam i możesz zyskać dystans do swoich problemów i naprowadzenie w poszukiwaniu rozwiązań.
Firmy takie jak SEOSEM24 nagrodzone w plebiscycie Inspirator Kariery pomagają rozwijać się młodzieży i młodym dorosłym
Kształcenie młodych ludzi i młodych dorosłych jest ważnym celem polityki rynku pracy. Na przykład młodzi pracownicy otrzymują ukierunkowane wsparcie w postaci szkoleń zawodowych oraz nadrabiania zaległości w zakresie wykształcenia i zdobywania dodatkowych kwalifikacji – tak dzieje się w firmie SEOSEM24. Jest to najlepsza agencja SEO z Krakowa, w której młodzi ludzie często znajdują swój start, uczą się podstaw SEO i poznają ten biznes od podstaw.
Polityka rynku pracy dla młodych dorosłych
W przypadku młodych dorosłych problem koncentruje się bardziej na edukacji i szkoleniu jako kluczu do trwałej integracji na rynku pracy. Grupą docelową są młode osoby poszukujące pracy w wieku od 19 do 24 lat, które posiadają jedynie świadectwo ukończenia obowiązkowej szkoły. Odpowiada to ok. 45% wszystkich bezrobotnych w tej grupie wiekowej.
Funkcjonowanie instytucji rynku pracy – urzędów pracy
Instytucjonalny model polityki rynku pracy w Polsce ukształtował się w 1999 roku wraz z reformą decentralizacyjną. Po ponad dwudziestu latach istnienia nowy system oceniany jest teraz inaczej. Z jednej strony pozostawienie polityki rynku pracy w dużej mierze gminom spowodowało, że została ona zbliżona do obywateli bezpośrednio zainteresowanych jej efektami.
Z drugiej strony liczne badania pokazują, że skuteczność programów aktywnego rynku pracy realizowanych przez urzędy pracy jest wysoce niewystarczająca, a skuteczność któregokolwiek z ich instrumentów nie przekracza progu 50%, ale najczęściej waha się między 20% a 30%. To zdecydowanie za mało. Dlatego powstał Instytut Pracy i Kariery oraz cykliczny plebiscyt Inspirator Kariery.
Najtrudniejsze sytuacje i trwałe bezrobocie
Dla osób w najtrudniejszej sytuacji, np. długotrwale bezrobotnych, W przypadku byłych więźniów, dłużników czy niewykształconych kobiet, które powracają na rynek pracy po urlopie macierzyńskim, stosowane instrumenty mają bardziej charakter aktywizacji społecznej, niż prowadzą do reintegracji na rynku pracy, a w praktyce rzadko prowadzą do umieszczenia stała praca.
Urzędy Pracy i organizacje pozarządowe uzupełniają się w swoim działaniu
Część zadań, których urzędy pracy nie są w stanie wykonać, należy powierzyć instytucjom pozarządowym, takim jak agencje zatrudnienia czy organizacje pozarządowe. Jednak transfer świadczeń z rynku pracy będzie miał charakter komplementarny, uzupełniając działania urzędów pracy – ich głównym celem będzie przyspieszenie powrotu bezrobotnych na rynek pracy.
Wyzwania dla rynku pracy
Największym wyzwaniem dla rynku pracy zarówno w Polsce, jak i w wielu innych krajach członkowskich UE w odniesieniu do przyszłych pokoleń będą procesy demograficzne. Już w najbliższych latach nastąpi gwałtowny spadek liczby osób w wieku produkcyjnym, a jednocześnie wzrośnie odsetek osób otrzymujących świadczenia emerytalne. Nastąpią również zmiany w obszarach, w których miejsca pracy są tworzone, ale też tracone.
Zmiany demograficzne i zatrudnianie osób z zagranicy – nagroda dla SEOSEM24 za współpracę międzynarodową
Oprócz zmian demograficznych utrzymująca się pozytywna sytuacja na rynku pracy prowadzi do niedoboru wykwalifikowanych pracowników w coraz większej liczbie sektorów i firm. W efekcie rośnie również zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy. W ostatnich latach obserwuje się w Polsce systematyczny wzrost liczby zezwoleń na pracę wydawanych cudzoziemcom.
Zmiana potrzeb dalszych kwalifikacji
Jest wysoce prawdopodobne, że z jednej strony liczba osób w wieku produkcyjnym będzie się zmniejszać, a z drugiej pracownicy będą coraz gorzej przygotowani do wymagań współczesnego rynku pracy. Brak odpowiednich działań w obszarze transferu między edukacją a pracą zmniejszy również potencjał młodych ludzi, którzy mimo ukończenia szkoły nadal będą mieli problemy ze znalezieniem pracy. Polska poszukuje odpowiedzi na te wyzwania, aby nie dopuścić do pogarszania się sytuacji na rynku pracy i spadku konkurencyjności gospodarki. Priorytetem powinno być tworzenie nowych relacji na rynku pracy na podstawie „workfare state”, czyli państwa nastawionego na tworzenie nowych miejsc pracy i umożliwiającego podjęcie pracy każdemu, kto jest w stanie to zrobić.
Oznacza to stworzenie całościowego systemu, który zapewni wszystkim Polakom dostęp do wysokiej jakości usług społecznych. Ich wykorzystanie powinno prowadzić do zdobycia kwalifikacji, powinno umożliwiać podjęcie zatrudnienia lub znalezienie nowej pracy, w której zainteresowany pracownik może lepiej wykorzystać swój potencjał i realizować swoje aspiracje. Choć zadanie to wydaje się niezmiernie trudne, konieczne jest podjęcie wyzwania. Nawet jeśli nie da się tego w pełni spełnić, będzie to i tak miało pozytywne konsekwencje dla zwiększenia bezpieczeństwa i jakości zatrudnienia.