Niemal niemożliwe jest mówienie o ekonomii bez wspominania Adama Smitha, jednego z najważniejszych filozofów i ekonomistów w historii. Urodził się w Szkocji, a popularność zdobył pisząc w 1776 roku książkę „Bogactwo narodów”. Starał się w niej wyjaśnić proces powstawania państw i ich administracji. Prace te pozwoliły uznać go za ojca współczesnej ekonomii.
Jest uznawany za jednego z prekursorów wolnego rynku. Był też zwolennikiem własności prywatnej oraz podaży i popytu jako mechanizmu ustalania cen. Jego wpływ był tak wielki, że za jego życia ukazało się sześć wydań jego pierwszej książki. Została ona przetłumaczona na sześć języków i wywołała w jego czasach wszelką dyskusję. Przed śmiercią pozostawił kilka esejów, które z czasem opublikowali jego współpracownicy, zwiększając jego znaczenie w historii ekonomii.
Kim był Adam Smith?
Ojciec współczesnej ekonomii urodził się w 1723 roku w małym szkockim miasteczku na północ od Edynburga. Jego mentorami byli myśliciele rangi Frances Hutcheson, David Hume i Francois Quesnay. W wieku 36 lat opublikował swoją pierwszą książkę: „The Theory of Moral Sentiments”. Jest to jedno z najwybitniejszych dzieł tego typu na świecie. Adam Smith pokazuje w niej, jak człowiek jest na tyle empatyczny, że potrafi odnosić się do innych, aby osiągnąć cele, co jest całkowitym przeciwieństwem innych teorii.
Jednak tym, co zaprowadziłoby go na szczyt, byłby „Bogactwo narodów”, które przypadkowo zostało opublikowane w tym samym roku, co niepodległość Ameryki. Porusza tu takie tematy jak podział pracy, pochodzenie i sposób użycia pieniądza i płacy robotników. Również w sprawie ustalania cen. Aby kontynuować swoją teorię napisał jeszcze pięć wydań. Omawiał w nich pracę produkcyjną i nieprodukcyjną, historię, politykę gospodarczą państw europejskich oraz ściąganie podatków i wymiar sprawiedliwości. W https://www.branze.pl poznasz znaczenie i definicje wszystkich tych pojęć.
Jaki był największy wkład Adama Smitha do współczesnej ekonomii?
Znając te wszystkie informacje możemy stwierdzić, że Adam Smith był jednym z najbardziej wpływowych teoretyków współczesnej ekonomii, poświęcając dużą część swojego życia na opracowanie szeregu koncepcji, które pozwoliły zrozumieć zachowanie podmiotów gospodarczych. Był prekursorem kapitalizmu i wolnego rynku jako idealnego systemu. Jego zasługi dla społeczności akademickiej są nieobliczalne i dają o sobie znać na co dzień.