Giełda Papierów Wartościowych to instytucja publiczna, która w Polsce swoją główną siedzibę posiada w Warszawie. Została ona powołana do codziennego funkcjonowania przez Skarb Państwa w charakterze spółki akcyjnej. Ponadto Giełda Papierów Wartościowych zajmuje się przede wszystkim szeroko pojętym obrotem giełdowym, dokładnym określaniem reguł w zakresie wprowadzania papierów wartościowych, a także stanowi rzetelną pieczę w odniesieniu do właściwego funkcjonowania członków giełdy i maklerów przy obracaniu papierami wartościowymi.
Współcześnie funkcjonowanie Giełdy Papierów Wartościowych w Polsce polega przede wszystkim na szeroko pojętym obrocie obligacjami i akcjami, które są dopuszczone na rynku oraz odpowiednio uregulowane prawnie.
Giełda Papierów Wartościowych – rola i nadzór
Funkcjonowanie w ogólnej przestrzeni publicznej Giełdy Papierów Wartościowych jest niezwykle ważne. Zasadni na co dzień GPW spełnia cztery bardzo ważne role, którymi przede wszystkim są:
- Zachęcanie do kupna różnego rodzaju papierów wartościowych,
- Umożliwienie przenoszenia kapitałów np. do jednostek, które w danym momencie tego najbardziej potrzebują,
- Umożliwienie zmiany kapitału rzeczowego np. w kapitał finansowy,
- Dokonywanie wyceny innych kapitałów spółek akcyjnych.
Obecnie nadzór w Polsce nad giełdą sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Tym samym rynek regulowany zapewnia także stosunkowo wysoka transparentność codziennej działalności spółek, które na co dzień są tam notowane. W praktyce gwarantuje to ścisłą ochronę interesów.
Spółka Giełdowa – czym w zasadzie jest?
Spółka Giełdowa to publiczna i notowana na GPW spółka, co w praktyce oznacza, że część albo niekiedy całość jej akcji znajdować się może w publicznym obrocie, ale na rynku odpowiednio regulowanym. Niemniej każda spółka musi spełniać z góry określone wymagania regulacyjne i przy tym trzymać się kurczowo swoich obowiązków informacyjnych tj. publikować własne sprawozdania finansowe. Takie działania sprawiają, że spółki giełdowe postrzegane są jako bardziej wiarygodne, co wpływa na ich notowania i rating, a także zaufanie klientów w ramach dokonywania inwestycji.
Warto podkreślić, że w Polsce szeroko pojęty rynek kapitałowy przede wszystkim organizowany jest za pośrednictwem Giełdy Papierów Wartościowych, na której odbywa się największy obrót obligacjami i akcjami różnych spółek. W zasadzie można stwierdzić, że jest to podstawowy ekosystem do dokonywania różnorodnych działań w zakresie prowadzenia największych inwestycji giełdowych w kraju.